Jaki musi być żeby projektant wnętrz aby spełnić Twoje życzenia?

Kiedy pierwszy raz stajesz w swoim nowym i pustym mieszkaniu, albo z obrzydzeniem patrzysz na stare ściany, stare podłogi, stare meble Twojego starego domu dopada Cię jedna myśl „Muszę coś z tym zrobić!”. Zaraz wpychają się za nią kolejne „Nie mam pojęcia od czego zacząć!”, „Co jest teraz na topie?”, „Remont? Masakra!”, „Mój portfel tego nie udźwignie!”. Ostatecznie z wielu różnych stron trafiasz w jedno miejsce – projektant wnętrz potrzebny od zaraz!

Wielu z nas ma swoje kryteria, wg których dokonuje tak ważnych wyborów, ale warto mieć check listę, która pozwoli ostatecznie zdecydować o tym, który projektant wnętrz powinien zająć się aranżacją naszego domu, czy mieszkania.

Wykształcony projektant wnętrz

Czy musi być to osoba, która ukończyła kierunkowe studia? Jedni powiedzą, nie. Wystarczy, że będzie to osoba, która lubi projektować, może nawet od dziecka, czy prowadzi tematycznego bloga. Dodatkowo jest kreatywna, otwarta na świat i ma wyczucie. Niby tak, ale w przyszłym zawodowym życiu przyda się i pozytywny stres związany z rywalizacją na studiach, teoria architektury, materiałoznawstwa, komputerowego systemu wspomagającego projektowanie, grafiki, rzeźby. Sporo tego, ale jeszcze dochodzi praktyka zdobywana w pracowniach, czy przy realizacji swoich prac na zaliczenie. Taki projektant wygrywa już na samym zawodowym starcie, wie i umie dużo więcej, niż samouk. Nie idzie po omacku, metodą prób i błędów, bo wiele rzeczy miał okazję zobaczyć, sprawdzić w czasie studiów. Ba, ma już sporo w swoim portfolio. Doświadczenie wtedy zdobyte jest bezcenne i bardzo pomaga w dalszej pracy, podsumowuje Monika Hajn projektantka z wieloletnim stażem w branży, właścicielka olsztyńskiej firmy h3projekt.

Kreatywny projektant wnętrz

Ta cecha jest kluczowa, aby osiągnąć zawodowy sukces. W otoczeniu projektanta wnętrz błyskawicznie zmienia się wszystko. Obowiązujące trendy, gusta klientów, materiały dostępne na rynku, a przede wszystkim sam klient. Dlatego, oprócz kreatywności, konieczne jest świeże i indywidualne podejście do każdego projektu. Dlatego oferta projektanta wnętrz, którego szukamy powinna odzwierciedlać, jak np. w olsztyńskiej h3projekt, poszukiwania oryginalnych a zarazem funkcjonalnych rozwiązań, które w ciekawy sposób łączą indywidualne wymagania i potrzeby z najnowszymi trendami. Pomysły na aranżacje wnętrz to połączenie prostoty i czystości formy, to dbałość o detal jak i o jakość wykonania. Dobry projektant wnętrz zapewni Cię o wykonaniu zadania zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami inwestora, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Co ważne, projekt powinien być odzwierciedleniem oczekiwań klientów; połączeniem ich zainteresowań, przyzwyczajeń, pasji i… marzeń.

Najlepszy przyjaciel, przyjaciółka?

Nie powinno dziwić, że podczas studiów przyszły projektant wnętrz uczy się także psychologii. To czasem kluczowa umiejętność we współpracy z klientem. Projektant musi umieć rozmawiać ze zleceniodawcą, rozumieć jego rozterki, służyć radą, rozwiązywać problemy na bieżąco.
Opracowując projekt projektant wnętrz powinien dostosować go jak najbardziej do indywidualnych potrzeb i pragnień, zwraca
szczególną uwagę na takie elementy jak: kolor, dźwięk, zapach, światło oraz miejsca i uczucia, czyli wszystko to, co tworzy klimat a bywa zapomniane w trudach dnia codziennego. Wszystkie te elementy dotykają zmysłów, pozwalają czuć się dobrze i tworzą przestrzeń, która staje się oazą bezpieczeństwa, miejscem komfortu i relaksu dla właściciela. Oprócz tego indywidualnego podejścia do klienta, bardzo ważna staje się kompleksowa realizacja Twoich pomysłów. I tak idziesz z projektantem wnętrz dosłownie za rękę. Staje się on nowym członkiem Twojej rodziny – od pierwszego spotkania, określenia zakresu projektu, przygotowania dokumentacji i kosztorysu, przedstawienia projektu, korekt, jego akceptacji, aż po realizację – zakup niezbędnych materiałów i kompleksowe wykonanie przygotowanego wcześniej projektu.

Będziecie się spotykać prawie codziennie, Ty pewnie będziesz dzwonić do swojego projektanta wnętrz nawet o mało przyzwoitej porze, ale przecież właśnie wpadłeś na jakieś doskonale rozwiązanie i musisz się tą myślą natychmiast podzielić. Dobry projektant wnętrz to zrozumie.

Cierpliwy projektant wnętrz

Dlatego właśnie cierpliwość to także cecha konieczna dobrego projektanta wnętrz. Będzie słuchał wszystkich Twoich uwag, sugestii. Mimo, że nie masz na to żadnych papierów, znasz się przecież najlepiej na budownictwie, remontach. Sporo czasu zajęło Ci przeglądanie stron w internecie 😊. Jesteś prawie fachowcem, nie dasz wcisnąć sobie byle czego! Projektant wnętrz jest na to gotowy. A kiedy już nawet zaakceptujesz projekt on tylko czeka, aż zadzwonisz i będziesz chciał zmienić ostateczną wersję, bo właśnie odwiedziłeś znajomych i oni to dopiera mają pięknie. A to mąż, czy żona mają nową wizję…I tak z dziesięć razy…

Z żartem, ale zupełnie serio

Czytając, może się uśmiechnęłaś/ąłeś. Przypomniały Ci się sceny remontowe z rodzinnego domu, albo już wiesz, co czeka Cię w najbliższej przyszłości. Najważniejsze, aby szykując się do ważnej życiowej zmiany, jaką jest aranżacja nowego mieszkania, czy odnowienie domu wiedzieć, jak trafić na profesjonalnego projektanta wnętrz. Kierunek jest jeden – Monika Hajn i olsztyńska pracownia h3projekt.