Do czego przyda Ci się dekorator wnętrz?

Kiedy planujemy remont i już wiemy, że wybrana przez nas koncepcja zmian nie pozwoli nam przejść przez to samemu, rozglądamy się za fachowcem. No właśnie, ale jakim? Architektem, projektantem, czy dekoratorem wnętrz? To zależy od zakresu prac, które należy wykonać. Do czego przyda Ci się dekorator wnętrz?

Dekoracja z definicji

Możemy przeczytać, że dekoracja to np. implastyczne tło sceny teatralnej, ale przede wszystkim element upiększający, ozdabiający dany przedmiot, budynek lub jego wnętrze. W prosty sposób przejdźmy więc do skonkretyzowania rzeczy, którymi zajmuje się zawodowo dekorator wnętrz.

Projektant a dekorator

Czy te dwa zawody są tożsame? Pewnie w opiniach wielu, tak. Jednak dekorator wnętrz w naszym nowym mieszkaniu zajmie się zupełnie czymś innym, niż projektant.
Projektowanie wnętrz jest to sztuka i nauka rozumienia zachowań ludzkich, prowadząca do stworzenia funkcjonalnych przestrzeni w budynkach. Dekorowanie wnętrz natomiast oznacza wyposażanie lub ozdabianie wnętrz modnymi i ładnymi rzeczami. Zgodnie z tymi definicjami zarówno projektant wnętrz, jak i dekorator wnętrz zajmują zmianami w przestrzeni wewnętrznej. Jednak ten pierwszy musi mieć na to papiery, drugi przede wszystkim talent, wiedzę i doświadczenie. Projektant może być dekoratorem, natomiast w drugą stronę to nie działa.

Czego możesz oczekiwać?

Dekoratorem wnętrz może zostać każdy, choć oczywiście nie każdy powinien 😊. Niektórym wystarczy zmiana kolorów ścian we własnym mieszkaniu, przestawienie mebli, by już w kręgach bliższych i dalszych przedstawiać się jako dekorator wnętrz. Podziwiamy talent, jednak wiedza i doświadczenie, aby być świetnym w tym zawodzie, są konieczne. I to niezwykle ważne, kiedy jesteś inwestorem, który szuka fachowca wśród dekoratorów wnętrz.

Czy dekorator przestawi Ci ściany?

Absolutnie nie, choć pewnie może postawić na głowie Twoje dotychczasowe postrzeganie domu, czy mieszkania. Bo dobry dekorator wnętrz zna obowiązujące trendy dotyczące kolorów, oświetlenia, mebli, dekoracji i dostosuje je do Ciebie i Twojej przestrzeni.
Dekorator wnętrz to osoba o dużej wrażliwości na kolory, potrafiąca bawić się niuansami ich odcieni, potrafiąca dobrać faktury tkanin, łącząc wszystko. To niezwykle trudna sztuka. Tak, sztuka wymagająca talentu, natchnienia, pasji, wiedzy i umiejętności przekonania do swoich racji. Dekorator wnętrz w kontakcie z inwestorem „oczyma wyobraźni swej” widzi więcej. Każdy detal z osobna i przepiękną, zgraną całość. Dzięki dekoratorowi wnętrz pomieszczenie może nabrać nowego blasku, zupełnie zmienić charakter, w zależności czego oczekuje klient. Dekorator wnętrz wie, jak za sprawą zestawienia odpowiednich materiałów, ich kolorów, faktur, ukryć mankamenty pomieszczenia lub to na co Ty nie możesz już patrzeć.

Dobry projektant, czy dekorator – kiedy powinien pojawić się w naszym życiu?

Budowa, czy remont dzieją się etapami. O każdym z nich wiedzą wszystko architekt, projektant i dekorator wnętrz. Właśnie, w zależności od stopnia zaawansowania prac w domu, czy mieszkaniu, będziemy potrzebowali kogoś innego. Pierwszy jest architekt, który kiedy kupujesz mieszkanie, pomoże rozmieścić ściany działowe, zaplanuje przebieg instalacji, zaaranżuje wnętrza pod względem funkcjonalności, dobierze materiały wykończeniowe i przygotuje projekty dla wykonawców. Jeśli inwestor myśli o szybkim remoncie pomieszczenia w mieszkaniu, sprawdzi się projektant wnętrz, który wybierze materiały, przywiezie nam próbki, pomoże przebrnąć przez proces zamówienia. Natomiast, kiedy mieszkanie lub dom są wykończone, ale brakuję im „kropki nad I” warto skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz. To on dokończy to, co zaczął architekt, czy wykona metamorfozę konkretnego pomieszczenia. Dekorator wnętrz wkracza do pomieszczeń już na ostatnim etapie remontu, kiedy mieszkanie jest już gotowe, należy tylko dopieścić jego wystrój. Dekorator wnętrz dobierze dodatki, meble, sprawi, że klimat pomieszczeń będzie w naszym niepowtarzalnym stylu.

Potrzebujesz 3 w 1

Sprawdź ofertę h3projekt.pl. O sztuce projektowania i aranżacji wnętrz wiemy wszystko. Dlatego, jeśli chcesz ułatwić sobie trudną sztukę przeprowadzenia budowy, czy remontu i zatrudnić jednego specjalistę, który „ogarnie” wszystko na każdym etapie, zadzwoń do h3projekt. Tu, w jednym miejscu, otrzymasz kompleksową usługę – od projektu do dekoracji pomieszczeń.